“Kazanacak aday” uğruna kaybetmeyi seçen Meral Akşener ve partisinin geleceği üzerine beş soru

05.03.2023 medyascope.tv

Seçimlere kadar ve tabii özellikle seçimlerden sonra Meral Akşener’in cuma günü yaptığı sert çıkışı, Altılı Masa’yı terk etmesini çokça konuşacağız. Nedenleri, nelere yol açtığını ve açabileceğini tartışacağız. Yani sorulacak çok soru var. Bu yazıda ilk anda aklıma gelen, çoğu yakın gelecekle alakalı beş soru sormak istiyorum.

1) İYİ Parti cumhurbaşkanlığı seçimlerinde nasıl bir tavır alacak?
İlk işaretler İYİ Parti’nin kendi adayıyla cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılacağı yolunda. Bunun Akşener olması kesinlikle beklenmiyor, parti içinden veya yakın çevresinden bazı isimler telaffuz ediliyor. Fakat kim olursa bu ismin, tıpkı beş yıl önce Akşener’in Demirtaş’ın gerisinde kalması gibi eğer HDP aday çıkarırsa onunda geride kalması ve yine beş yıl önce olduğu gibi adayın İYİ Parti’nin milletvekili seçimlerinde alacağı oya da ulaşamaması kuvvetle muhtemel. Bütün bunlar İYİ Parti’nin, Kemal Kılıçdaroğlu olacağı anlaşılan Millet İttifakı adayının önünü kesmek için aday çıkarttığı yorumlarını güçlendirecek.

2) İYİ Parti cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda nasıl bir tutum takınacak?
Erhan Usta gazetecilerin bu sorusuna kesin bir cevap vermedi. Yani İYİ Parti yönetiminin yaşanan bütün tatsızlıklara rağmen ikinci turda Kılıçdaroğlu’na alenen destek vereceğini söylememiz bugünden mümkün değil. Herhalde Erdoğan’a da destek vermeyecek, seçmenlerini serbest bırakacaklardır.

3) İYİ Parti seçmenleri cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda ne yapacak?
AKP ve Erdoğan iktidarından kurtulmak isteyenler tabii ki onun karşısındaki isme, yani Kılıçdaroğlu’na yönelecek, ideolojik saiklerle hareket edenler Erdoğan’a oy verecek ve geri kalanlar da sandığa gitmeyecek. Bu açıdan bakıldığında İYİ Parti oylarının ikinci turda daha çok nereye yöneldiği Akşener’in çıkışı için bir tür güven oylaması olacak.

4) İYİ Parti milletvekili seçimlerinde ne yapacak?
Öncelikle İYİ Parti’nin kampanyasını hangi temeller üzerine oturtacağı önemli. Düne kadar oy verdikleri ismin cumhurbaşkanı olması ve partilerinin de Millet İttifakı bileşeni olarak TBMM’de çoğunluğun önemli bir parçası haline gelmesiyle motive olan seçmenlerin önündeki yegane seçenek Meclis’te “güçlü bir gruba” sahip olabilmek. Erdoğan’ın yeniden seçilmesi halinde TBMM’nin etkisizliğinin süreceği düşünüldüğünde bu da anlamsız bir hedef olabilir.
Üstelik İYİ Parti kadroları kampanya boyunca diğer muhaliflerin eleştiri ve suçlamalarına cevap vermeye çalışmaktan kendi programlarını anlatmaya ve tabii ki Erdoğan iktidarını eleştirmeye pek fırsat bulamayacaklar. Sonuçta Akşener’in yakın zamanlarda telaffuz eder olduğu “birinci parti olma” iddiasının da hiçbir inandırıcılığının kalmadığı ortada.

5) İYİ Parti merkez sağın lideri olma hedefine ulaşabilecek mi?
İYİ Parti’nin “yeni MHP” mi, yoksa “yeni DYP” mi olacağı sorusunun cevabını bugüne kadar alabilmiş değiliz. Her ne kadar tam aksini söyleyenler olsa da, Akşener’in son hamlesinin partisinin merkez sağın lideri olma iddiasını iyice riske attığı kanısındayım. Zira bu hedefe ulaşabilmesi için öncelikle AKP’nin önümüzdeki seçimlerde iktidarı kaybederek ciddi bir yara alması, iktidarın önemli bir bileşeni olacak oan İYİ Parti’nin de arayış içindeki AKP seçmenleri ve kadroları nezdinde bir cazibe merkezi olması gerekiyordu. Ancak Akşener bir yandan, tam da depremdeki beceriksizliği nedeniyle iyice bocalayan iktidara bir cankurtaran simiti attı, diğer yandan partisinin yeni iktidarda kilit rol oynamasını imkansız kıldı.

Önümüzdeki süreçte MHP kökenli olmayıp, kuruluş süreci ve sonrasında merkez sağın yeni lideri olması beklentisiyle İYİ Parti’ye katılmış olan kadroların ne yapacakları çok önem arz ediyor. Bunların hatırı sayılır bir bölümü esas olarak CHP ile yaptığı ittifak aracılığıyla iktidarı hedefleyen bir partiye dahil olmuşlardı. Akşener’in son çıkışıyla iktidar iddiasından da vazgeçmesi bu kesimde ciddi bir şoka yol açmış olmalı. Zaten parti içindeki siyaset “kurtları” tarafından çeşitli bahanelerle bir tür taciz edilen bu kadrolardan kopuş olması hem İYİ Parti’nin oylarını azaltır, hem de merkeze yürüyüşünü iyice zorlaştırır. Akşener’in sadece muhalif kamuoyunu değil partisindeki bu kişileri de ikna etmesi epey zor olacak. Çünkü iyice yaklaşmış olduğu iktidarın önemli bir parçası olma hedefinden bir çırpıda vazgeçmesini “kazanacak aday” argümanıyla açıklayabilmesi pek kolay olmayacağa benziyor.Destek olmak ister misiniz?
Doğru haber, özgün ve özgür yorum ihtiyacı
Bugün dünyada gazeteciler birer aktivist olmaya zorlanıyor. Bu durum, kutuplaşmanın alabildiğine keskin olduğu Türkiye'de daha fazla karşımıza çıkıyor. Halbuki gazeteci, elinden geldiğince, doğru haber ile özgün ve özgür yorumla toplumun tüm kesimlerine ulaşmaya çalışmalı ve bu yolla, kutuplaşmayı artırma değil azaltmayı kendine hedef edinmeli. Devamı için

Son makaleler (10)
26.03.2023 Muharrem İnce’nin önemi ve değeri üzerine tezler
21.03.2023 Seçimler öncesi saflar netleşiyor: Murat Yetkin ile söyleşi
21.03.2023 Seçimler yaklaşırken yükselenler ve düşenler: Can Selçuki ile söyleşi
20.03.2023 Altan Tan’la Kürt seçmenin muhtemel tercihleri üzerine söyleşi
20.03.2023 SES Partisi seçimlerde ne yapacak? Genel Başkan Ayhan Bilgen anlatıyor
19.03.2023 Hizbullah mı, PKK mı?
19.03.2023 Erdoğan’ın “çok rahat” olduğu doğru mu?
17.03.2023 Haftaya Bakış (155): İktidar ve muhâlefette ittifak tartışmaları
15.03.2023 Adını Koyalım (98): İktidârın ve muhâlefetin ittifak siyâseti
12.03.2023 Sakin olan yine kazanacak
26.03.2023 Muharrem İnce’nin önemi ve değeri üzerine tezler
21.03.2022 Ruşen Çakır: Laicism out, secularism in
17.08.2021 Y a-t-il un avenir pour l’Afghanistan? Entretien avec Olivier Roy
19.08.2019 Erneute Amtsenthebung: Erdogans große Verzweiflung
11.02.2016 Hesabên herdu aliyan ên xelet şerê heyî kûrtir dike
05.05.2015 CHP-şi Goşaonuş Sthrateji: Xetselaşi Coxo Phri-Elişina Mualefeti
03.04.2015 Djihadisti I polzuyutsya globalizatsiey I stanovitsya yeyo jertvami. Polnıy test intervyu s jilem kepelem
10.03.2015 Aya Ankara Az Kobani Darse Ebrat Khahad Gereft?
08.03.2015 La esperada operación de Mosul: ¿Combatirá Ankara contra el Estado Islámico (de Irak y el Levante)?
18.07.2014 Ankarayi Miçin arevelki haşvehararı